جدیدترین اخبار دانشگاهبازدید ریاست محترم دانشگاه و هیات همراه از مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه

بازدید ریاست محترم دانشگاه و هیات همراه از مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

ریاست محترم دانشگاه به همراه معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه در محل مرکز فناوری اطلاعات حضور یافتند و از مراحل انجام پروژه های مرکز بازدید انجام دادند. آقای دکتر نصیری با ابراز خشنودی از انجام پروژه توسعه مسیرهای فیبر نوری دانشگاه، پروژه فیبر و شبکه داخلی خوابگاه جدید خواهران، اجرای شبکه کوی اساتید و ایجاد دیتا سنتر مرکز بر لزوم انجام پروژه با استانداردهای مطرح و باکیفیت تاکید نمودند و  از عزم راسخ دانشگاه جهت بهبود شبکه دیتا با محوریت بهره مندی دانشجویان در اولویت اول صحبت به میان آوردند.

معاون محترم پژوهشی و فناوری دانشگاه آقای دکتر دامنی نیز تاکید نمودند که هدف این معاونت دراختیار قراردادن ابزارهای انجام پژوهش مبتنی بر فناوری به دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه می باشد تا بتوانند با خیال آسوده به تحقیق و پژوهش بپردازند و از عزم این معاونت برای انجام طرح جامع اجرای زیرساخت شبکه دانشگاه خبر دادند.

در این بازدید مدیر محترم مرکز فناوری اطلاعات آقای مهندس لک زائی در مورد پروژه های انجام گرفته توضیحاتی به شرح ذیل دادند:

1- طی تلاش های صورت گرفته در سال های اخیر پروژه اتمام ساختمان مرکز، اجرای شبکه آن و تجهیز آن به تمامی امکانات صورت پذیرفت که با تلاش فراوان نهایتا در سال 91 ما توانستیم مرکز فناوری اطلاعات را با حضور مسئولین کشوری و لشکری بازگشایی و افتتاح نمائیم.

2- اجرای شبکه و انجام پروژه بر مبنای طرح جامع زیرساخت شبکه دانشگاه و اجرای شبکه فیبر نوری Ring کل دانشگاه در طی چند فاز صورت خواهد پذیرفت که منوط به تامین اعتبار تا رقم حدود 20 میلیارد ریال می باشد که در این راستا نیاز است از کمک های خیرین و سایر نیز استفاده گردد. لیکن در فاز اول (حدود 20% طرح جامع) مقرر گردیده است: ساختمان های جدید مانند خوابگاه جدید خواهران به شبکه متصل گردند. مسیرهای فیبر نوری ترمیم و توسعه یابد. شبکه کابل کوی اساتید بر پایه فیبرنوری اصلاح گردد و دیتا سنتر و اتاق سرور مرکز فناوری اطلاعات که در واقع قلب تپنده شبکه دیتای دانشگاه است تجهیز گردد. در حال حاضر مسیر فیبر نوری خوابگاه خواهران، 40 دستگاه، 8 دستگاه اجرا گردید، تجهیزات سوئیچ و روتر در دو سمت لینک ها و در مرکز فناوری اطلاعات نصب گردید و در هفته آتی ان شاء الله اجرای شبکه داخلی خوابگاه خواهران بر اساس توزیع بی سیم بر پایه کابل و فیبر نوری انجام خواهد شد. در این راستا فیبر نوری و اجرای شبکه آپارتمان های شش واحدی و سایر بخش های پیش بینی شده نیز در هفته آتی انجام خواهد پذیرفت. همچنین رک ها و بخشی از تجهیزات دیتا سنتر خریداری گردیده است و تعدادی سوئیچ و روتر خریداری شده در هفته آینده خواهد رسید که نصب خواهد گردید. همچنین در این راستا مشکلات مربوط به سرور گلستان نیز رفع گردید و سرور جدید برای آن خریداری، نصب و پیکربندی گردید.

2- همچنین مقرر گردیده است در کوی اساتید تعداد حداقل دو نود شبکه به هر واحد اختصاص یابد که یک نود جهت اتصال اکسس پوینت (اکسس پوینت های مجاز شبکه) و یک نود جهت پیش بینی تلفن اینترنتی (VOIP) در نظر گرفته شده است که در فاز بعدی انجام خواهد شد.

3- در حال حاضر طراحی شبکه بر اساس محوریت توسعه فیبر نوری صورت گرفته است که فیبر نوری تا نزدیکترین نقطه استفاده کاربر خواهد رفت. سپس از تجهیزات پسیو و شبکه کابلی با کیفیت بالا برای رساندن دیتا تا نقطه اتصال کاربر استفاده خواهد شد. پس از آن دستگاه های اکسس پوینت بی سیم مجاز کار توزیع دیتا را در محل کاربر انجام خواهد داد.

4- شبکه ابر بی سیم (Cloud) دانشگاه نیز بر پایه اجرای نود بی سیم در ساختمان های کل دانشگاه در همین فاز اجرا خواهد شد. همچنین از دکل مخابراتی نصب شده بر پشت بام ساختمان شهدا جهت پوشش بهتر و اتصال لینک های داخل محوطه که مسیر فیبر نوری آنها با مشکل مواجه شده است استفاده شده است. همچنین همکاری خوبی با شرکت مخابرات، همراه اول، رایتل و ایرانسل جهت تحت پوشش قراردادن کل دانشگاه تحت اینترنت 3G و 4G صورت گرفته است که اخیرا لینک فیبر نوری آنها در محل سایر دکل های نصب شده در دانشگاه صورت پذیرفته است.

5- در حال حاضر شبکه اینترانت و شبکه اینترنت هر کدام با ظرفیت 40Mbps در حال بهره برداری است که از شرکت مخابرات و مرکز تحقیقات فیزیک نظری تامین می گردد که با توافقات صورت گرفته توانستیم قراردادهای جدید را با هزینه مناسب تر و تخفیف عقد نماییم که صرفه جویی مناسبی را برای منابع مالی دانشگاه به همراه داشته است. همچنین دفتر تهران، ویدئو کنفرانس، بخشی از ارتباطات ما با وزارت علوم و ارتباط با برخی از سرورهای داخل کشور بر روی شبکه اینترانت قرار گرفته است. همچنین در طی چندماه اخیر مسیرهای فیبر نوری و تجهیزات اجرای "شبکه دولت" خریداری و نصب گردید و در حال حاضر به بهره برداری رسید. همچنین با توجه به اینکه چابهار یکی از شریان های اصلی اینترنت کشور است مذاکراتی را نیز مطابق با آیین نامه های جدید تامین اینترنت مراکز آموزش عالی کشور با شرکت ارتباطات زیرساخت داشته ایم تا بخشی از اینترنت سرعت بالا را از آنها تهیه نماییم.

6- وب سایت جدید دانشگاه در حال طراحی می باشد که ان شالله به زودی شاهد رونمایی آن خواهیم بود. در این پروژه تاکید بر زیبایی، کاربردی بودن وبسایت جهت اخبار دانشگاه، امنیت بیشتر مد نظر بوده است. همچنین ضریب در دسترس بودن وب سایت به صد درصد افزایش خواهد یافت.

7- انجام پروژه راه اندازی "مرکز محاسبات پردازش های سریع ابری" و خرید تجهیزات آن در فازهای بعدی طرح جامع با خرید سرورهای سریع با قدرت پردازشی بالا جهت استفاده دانشجویان مهندسی پیشنهاد داده شده است. لیکن انجام آن در این فاز به علت هزینه های زیاد آن انجام نخواهد شد. اما در حال حاضر تمهیداتی برای راه اندازی اتاق آن جهت پردازش های متوسط انجام شده است. همچنین در این راستا مذاکراتی با مرکز محاسبات دانشگاه امیرکبیر و شریف جهت استفاده دانشجویانمان از منابع سخت افزاری آنها صورت گرفته است. به این صورت که دانشجوی تحصیلات تکمیلی فرضا مهندسی مکانیک یا برق که جهت انجام پایان نامه خود نیاز به Run برنامه ای خاص با پردازش بالا دارد یک اکانت از این مراکز برایش فعال می شود و تا انتهای پروژه بصورت از راه دور از تجهیزات مرکز محاسبات سریع استفاده خواهد نمود. همچنین مذاکراتی با مرکز تحقیقات فیزیک نظری در راستای شرکت در پروژه ملی شبکه اشتراک منابع ابری کشور صورت پذیرفته است.

8- برای ارتباطات دور (اساتید در دفتر تهران، دفتر زاهدان و سایر دانشگاه ها) تجهیزات ویدئو کنفرانس (اتاق ویدئو کنفرانس) استفاده می گردد. برای سایر ارتباطات راه دور (مانند جلسات راه دور، دفاعیه های تحصیلات تکمیلی و ارتباط با اساتید خارج از کشور) نیز اتاق وبینار طراحی و درحال تجهیز است که به زودی شاهد بهره برداری آن خواهیم بود. در این راستا تعدادی از جلسات بصورت آزمایشی نیز انجام پذیرفت. همچنین در حال تجهیز اتاق آزمایشگاه "شبکه های کامپیوتری" برای دانشجویان مهندسی هستیم تا ان شاء الله بزودی شاهد افتتاح آن باشیم. همچنین کلاس "کارگاه کامپیوتر" نیز برای استفاده دروس برنامه نویسی و استفاده اساتید بهبود بخشیده شده است.

9- شرح وظایف کارکنان مرکز بازنگری شد و در وب سایت دانشگاه (بخش مدیر امور فناوری) قید شده است تا ارباب رجوع در سریعترین زمان ممکن کارشان در مرکز فناوری اطلاعات انجام پذیرد. همچنین جهت ارتقاء مهارت های فنی تخصصی کارشناسان مرکز با برگزاری کلاس های فوق تخصصی شبکه مانند CCNA Security و "تجهیزات پسیو شبکه" در حال انجام است. در این راستا قبلا کلاس های CCNA، MTCNA نیز برگزار شده بود و کارشناسان موفق به اخذ گواهینامه بین المللی آن شده بودند. همچنین مقرر گردید هر کدام از کارشناسان با توجه به وظایف محوله به آنها دوره های تخصصی را بگذرانند تا شاهد رشد و بالندگی در انجام امور مرکز باشیم.

10- مقرر گردید باتوجه به وجود تجهیزات حیاتی شبکه در دیتاسنتر مرکز، ژنراتور برق اضطراری آن پیش بینی گردد و به UPS فعلی مرکز بصورت آنلاین متصل گردد تا در مواقع قطعی یا نوسان برق بتوانیم از دسترس خارج شده سرورها یا ایجاد خطا در آنها جلوگیری نماییم. همچنین به علت نوسانات زیاد برق این منطقه برای سایر تجهیزات مرکز (تجهیزات رایانه ای و سرمایشی) از محافظ های برق استفاده شده است. همچنین برای جلوگیری از آسیب تجهیزات نصب شده در محوطه نیز نصب استابلایزر و کولر پیش بینی شده است.

همچنین رئیس محترم اداره انفورماتیک و امور رایانه ای دانشگاه آقای مهندس قهرمان از تجهیز سایت های خواهران، تحصیلات تکمیلی و کارشناسی جهت دانشجویان خبر دادند و اعلام نمودند با موافقت ریاست محترم مقرر گردیده است تعداد 50 دستگاه رایانه جدید نیز به این سایت ها تخصیص یابد که خرید آنها انجام شده است و پس از ترخیص از انبار در هفته آتی در سایت ها نصب خواهند شد. همچنین ایشان ضمن اعلام ترمیم مسیر فیبر نوری آمفی تئاتر دانشگاه اعلام نمودند که شبکه بی سیم اینترنت تالار وحدت و  تالار فرخی نیز اجرا شده است که امکان بهره برداری آن در مراسمات خواهد بود. همچنین اعلام نمودند که شبکه اکانتینگ دانشگاه نیز بروز رسانی خواهد شد که در این راستا لایه های فایروال در شبکه اجرا خواهد شد و با انجام فرآیند بالانسینگ پهنای باند، امنیت و سرعت شبکه بالا خواهد رفت. همچنین پس از اجرای این پروژه قادر خواهیم بود شبکه های خصوصی دانشگاه مانند هتل و دبیرستان دانشگاه و... را نیز بر اساس پیشنهاد آنان و شارژ آنها پشتیبانی نماییم. همچنین ایشان از راه اندازی سامانه رزومه اساتید خبر دادند که مراحل آن انجام و بر روی شبکه جهانی اینترنت بارگذاری شده است. همجنین ایشان اعلام نمودند که سامانه تیکت جهت تیکت دهی به ارباب رجوع برای حل مشکلات شبکه راه اندازی گردیده است که پس از درخواست دانشجو، کارمند یا عضو هیئت علمی درخواست وی به کارشناس مربوطه در مرکز بصورت الکترونیکی ارجاع داده می شود و در طول انجام فرآیند درخواست کننده از طریق پیامک از روند انجام کار مطلع خواهد شد.

همچنین رئیس محترم دفتر فنی دانشگاه آقای مهندس وفایی از همکاری و هماهنگی خوب میان این دفتر و مرکز فناوری اطلاعات جهت حفاری های مسیرهای فیبر نوری در محوطه دانشگاه و مستند سازی نقشه های شبکه دیتا اطلاع دادند.

همچنین مدیر محترم دانشجویی دانشگاه آقای ساعد در محل بازدید خوابگاه های دانشجویی از تخصیص بخشی از بودجه تامین اینترنت دانشجویان از محل صندوق رفاه دانشجویان اطلاع دادند که اعلام نمودند این مهم در جلسه قبلی حضور معاونین دانشجویی کشور در چابهار موافقت گردیده است و برای اخذ اعتبار در حال ارائه مستندات و پیگیری هستیم. همچنین ایشان از مذاکراتی جهت بهبود شبکه اینترنت خوابگاه بهشت با منطقه آزاد چابهار و دانشگاه بین المللی چابهار اطلاع دادند که در صورت اجرای فیبر نوری آن با توجه به اینکه مالکیت این خوابگاه ها در اختیار ما قرار ندارد بتوانیم اینترنت مناسبی را در اختیار دانشجویان عزیز قرار دهیم.

در این بازدید ریاست محترم دانشگاه و هیئت همراه از مرکز فناوری اطلاعات، مسیرهای حفاری فیبر نوری در محوطه دانشگاه، خوابگاه جدید دانشجویان دختر، کوی اساتید 40 دستگاه و 8 دستگاه بصورت میدانی از ساعت 10.5 الی 12.5 ظهر بازدید نمودند.

96/02/27