جدیدترین اخبار دانشگاهبرگزاری پنجاه و نهمین گردهمایی معاونان دانشجویی سراسر کشور به میزبانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار


معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری:
توانمندی های تخصصی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در ایران بی نظیر است
معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری : دانشگاه تخصصی دریانوردی و علوم دریایی چابهار با دارا بودن کادر هیات علمی متخصص و امکانات پیشرفته ، امروز در کشور بی نظیر و مورد توجه کشورهای منطقه قرار دارد بطوریکه این دانشگاه تخصصی با حرکت در جهت بین المللی شدن و جذب دانشجو از کشورهای مختلف می تواند بسیاری از فرصت های ساکن را به فرصت های طلایی در راستای رشد و بالندگی بیش از پیش ایران اسلامی در ابعاد جهانی مبدل سازد.
دکتر مجتبی صدیقی صبح امروز در پنجاه و نهمین گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در حال برگزاری است اظهار کرد: این دانشگاه یک دانشگاه تخصصی محور است که قطعاً به تخصص و توانمندی های دانشگاه تخصصی دریانوردی و علوم دریایی چابهار، کشوربرای توسعه شتاب دار در ابعاد مختلف؛ به آن نیاز دارد که این مهم جایگاه خاص و ارزنده آن را بر همگان هم در داخل کشور و هم در خارج کشور نمایان می کند.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در دانشگاه تخصصی دریانوردی و علوم دریایی چابهار بر خلاف سایر دانشگاهها کشور، ما با مشکل صندلی خالی و عدم اشتغال فارغ التحصیلان مواجه نیستیم افزود: بررسی ها نشان می دهد این دانشگاه به واسطه تخصصی بودن و سطح بالای توان علمی و عملی ،تمامی فارغ التحصیلان آن جذب بازار کار شده اند و دانشجویان پس از اتمام تحصیلات دغدغه اشتغال نخواهند داشت که این یک افتخار برای این دانشگاه محسوب می شود.
دکتر صدیقی ادامه داد: ما این آمادگی را داریم که با تمام توان از دانشگاه تخصصی دریانوردی  و علوم دریایی چابهار در راستای جذب دانشجویان خارجی بصورت ویژه حمایت کنیم تا از این توان علمی سایر کشورهای منطقه نیز بهره مند شوند که بطور حتم با یک برنامه ریزی هدفمند می توانیم این دانشگاه را به قطب آموزش دریانوردی در ابعاد بین المللی در آینده نزدیک مبدل سازیم. 
این مسؤول ادامه داد: دانشگاه‌ها باید در برطرف کردن مشکلات منطقه موثر باشند و دانشگاهی که به مسائل پیرامون خود بی توجه باشد به خوبی به رسالت خود عمل نکرده است.
وی با اشاره به اینکه عملکرد دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در کشور بی نظیر است، افزود: دانشگاه باید دردهای مردم منطقه را با طرح‌های پژوهشی و مطالعاتی برطرف کند.
معاون وزیر علوم همچنین  بر توسعه آموزش عالی از طریق مشارکت مردم و خیرین در دانشگاههای کشور تاکید کرد و افزود:باید دانشگاه ها از منابع مردمی و خیرین بهترین استفاده را در پیشبرد اهداف آموزش عالی کشور برنامه ریزی کنند و هر چه این تعامل دانشگاه ها در مناطق با خیرین بهتر و پر رنگ تر باشد بطور حتم آن منطقه رشد و توسعه یافتگی پایدار تری را شاهد خواهد بود. 
در ادامه برگزاری پنجاه و نهمین گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور به میزبانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار دکتر محمود نصیری رییس این دانشگاه اظهار داشت: چابهار بهترین و به صرف ترین بندر کشور از نظر ترانزیت و حمل و نقل برای کشورهای آسیای میانه ، افغانستان و محور شرق کشور برای یک بازار جمعیتی بیش از 700 میلیون نفر محسوب شده و با توسعه شگرفی که در این سالها به همت دولت مردان در ابعاد افزایش ظرفیت بندر به حدود 80 میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا و هم توسعه شبکه راه آهن و ارتباط با شبکه سراسری ، صورت گرفته است امروزه بندر چابهار بهترین موقعیت اقتصادی و تجاری برای کل کشور را داراست.
وی تصریح کرد:وجود معادن بسیار ارزشمند فلزات مختلف همچون سنگ آهن و غیره ظرفیت ارزشمندی به شمار می آید و لذا شاید یکی از اهدافی که چنین همایشی را در این نقطه استراتژیک کشور برنامه ریزی شده همین باشد که توجه جامعه دانشگاهی کشور به این ظرفیت های بی نظیر جلب شود.
وی با بیان اینکه از سوی دیگر دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار که مسوولیت و ماموریت ویژه آموزش و پژوهش در حوزه دریایی را در این سالها بر عهده داشته است افزود: این دانشگاه تخصصی منشع خدمات بسیار ارزشمندی به صنعت دریایی کشور بوده است.
رییس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار تصریح کرد: اشتغال بیش از یک هزار نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه در ناوگان کشتیرانی تجاری اقیانوس پیمای کشور در سطوح کاپیتان کشتی و مهندسین موتور تحت نظارت کنوانسیون های بین المللی سازمان جهانی دریانوردی ( IMO) و سازمان بنادر و دریانوردی؛ نیاز کشور به متخصصین در ناوگان کشتیرانی تجاری کشور را تامین کرده است.
دکتر محمود نصیری یادآور شد:این دانشگاه در حوزه های مختلف علوم دریایی با بیش از یک صد هیات علمی متخصص در این زمینه فعالیت های آموزشی و پژوهشی شایسته ایی را انجام رسانده اند.
وی با بیان اینکه بیش از 55 درصد صید آبزیان کشور در این منطقه صورت می گیرد افزود:در همین راستا دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در حوزه رشته های شیلاتی ، تا مقطع دکتری را ایجاد کرده  است تا صنعت صیادی با پشتوانه علمی و تخصصی بتواند گام های قوی تری در این صنعت بردارد.
وی خاطر نشان کرد:دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در حال حاضر با 5 دانشکده ، 32 رشته تخصصی و بیش از 3600 دانشجو در جنوب شرق کشور مشغول به خدمت بوده و با تمام توان همگام و همسو با سیاست های توسعه ایی منطقه ایی روند رو به رشدی داشته و در این خصوص از ارتباط و تعاملات سازنده ایی نیز با صنایع مختلف برخوردار است.

AWT IMAGE
 

AWT IMAGE

AWT IMAGE


AWT IMAGE

AWT IMAGE